Monday , August 21 2017
Home / General RV / The Light Life Blog: Snapshot of a monthly full-time RVing budget
snapshot

The Light Life Blog: Snapshot of a monthly full-time RVing budget

From the bloggers at The Light Life.

Whether or not one is even interested in the idea of full-time RVing or not, it seems most are at least curious as to the truth about what it actually costs to live on the road full-time. Perhaps because the idea is just downright strange, or perhaps because deep down inside most Americans secretly long to live a life in which the very basics didn’t cost us next to everything we make.

Now, keeping in mind that every situation is different, here is a basic breakdown of a monthly, full-time RVing budget to help give you an idea of how much RV life really costs.

  • Propane (winter: $75-100) (summer: $5 average) We use propane for heat & cooking in the winter and for cooking only in the summer.
  • Laundry  – $100 family of four in quarters for Laundromat
  • Gas  – about $300 for every 10 hours of road travel (in a 2010 Ford F-250 diesel truck towing 38 ft. RV) * figure based on gas price of around $3.50 and of course gas prices may vary greatly (subtract this when you aren’t actually traveling)
  • RV park lot rent – $300-$900 (we try to find parks in the $400-500 range.) *depends on location and season. Currently we are paying $290 per month for lot rent + electric

To read the full story by The Light Life Blog, click here.

About Best of the Web

Leave a Reply

Pin It on Pinterest